Syrop na kaszel

Podanie odpowiedniego syropu na kaszel wiąże się z prawidłowym zdiagnozowaniem rodzaju kaszlu. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje kaszlu: suchy oraz mokry.

Suchy kaszel nie wiąże się z wykrztuszaniem plwociny i dlatego też jest bardziej uciążliwy niż kaszel mokry. Z tego względu podstawowym zadaniem syropu na kaszel jest zmniejszenie jego natężenia przez hamowanie odruchu kaszlowego. Dobry syrop na suchy kaszel powinien mieć również działanie łagodzące oraz nawilżające podrażnionych błon śluzowych gardła i krtani.

Zadaniem kaszlu mokrego jest oczyszczanie dróg oddechowych z plwociny. Odpowiedni syrop na ten rodzaj kaszlu powinien rozrzedzać zalegającą wydzielinę, oczyszczać oskrzela oraz ułatwiać odkrztuszanie. Warto pamiętać, by syropów na mokry kaszel nie podawać choremu przed snem – mogą nasilić one kaszel w nocy przez co chory organizm nie będzie miał szansy właściwie się zregenerować.

By zmniejszyć uczucie dyskomfortu związanego z chorobą oraz przyjmowaniem leków, dla dzieci powstały smakowe syropy przeciwkaszlowe. Ułatwiają one podanie dziecku leku, a ich działanie w niczym nie odbiega od zwykłych syropów.

Dowiedz się więcej »Zamknij x

Leczenie kaszlu u dzieci

Podstawą właściwego leczenia kaszlu u dzieci jest odpowiednie jego rozpoznanie.

Suchy kaszel powoduje podrażnienia błony śluzowej znajdującej się w gardle oraz krtani. W czasie trwania suchego kaszlu należy podawać dziecku leki hamujące odruch kaszlu oraz zmniejszające jego natężenie. Leki na suchy kaszel powinno podawać się dziecku przede wszystkim przed snem, by organizm miał szansę właściwie się zregenerować.

Należy zadbać również o odpowiednie nawilżenie powietrza, by dodatkowo nie podrażniać błon śluzowych gardła i krtani. Wśród domowych sposobów łagodzenie tego typu podrażnień wykazuje miód gryczany –koi błony śluzowe oraz zmniejsza intensywność nocnego kaszlu.

Kaszel mokry, któremu towarzyszy wykrztuszanie wydzieliny, występuje najczęściej podczas środkowego etapu rozwoju infekcji. W ciągu jego trwania należy podawać dziecku leki, które pomogą rozpuścić wydzielinę zalegającą w błonach śluzowych oskrzeli oraz ułatwią jej odkrztuszanie. Przydatne przy zwalczaniu mokrego kaszlu mogą okazać się inhalacje z olejkiem tymiankowym, który charakteryzuje się m.in. działaniem wykrztuśnym. Bardzo ważne jest również, by leków rozrzedzających wydzielinę nie podawać dziecku bezpośrednio przed snem. Z uwagi na swoje działanie mogą one utrudnić dziecku spokojny sen oraz prawidłową regenerację organizmu w nocy.

W przypadku małych dzieci, u których odruch kaszlowy nie jest jeszcze skuteczny, należy pamiętać o systematycznym oklepywaniu. Plecy dziecka należy oklepywać opuszkami palców co pomaga zapobiegać rozwojowi zapalenia oskrzeli oraz płuc.

Dowiedz się więcej »Zamknij x

Kaszel suchy u dzieci

Suchy kaszel u dzieci to objaw, którego nie należy lekceważyć. Najczęściej jest zwiastunem początkowej fazy infekcji i utrzymuje się do 3 dni. Co należy więc zrobić, gdy naszego malucha męczy suchy kaszel?

Kaszel to jeden z podstawowych sposobów za pomocą którego układ oddechowy oczyszcza drogi oddechowe z wydzielin oraz ciał obcych. Przyczynami kaszlu suchego u dzieci mogą być zakażenia wirusowe, dym papierosowy a także przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Suchy kaszel u dzieci jest najczęściej zwiastunem infekcji i po 2-3 dniach zmienia się w kaszel mokry. U noworodków suchy kaszel jest reakcją obronną na obecność substancji które podrażniają przełyk.

Suchy kaszel u dzieci może mieć również podłoże alergiczne. Występuje wtedy jako reakcja na obecność alergenów (najczęściej pyłków roślin, roztoczy, pleśni oraz futra zwierząt). Najczęściej pojawia się cyklicznie w określonych porach roku podczas największego stężenia alergenów. By jednoznacznie stwierdzić jakie alergeny odpowiadają za suchy kaszel u dziecka niezbędna jest konsultacja z alergologiem.

Przyczyną suchego kaszlu u dzieci może być również refluks żołądkowo – przełykowy. Jeśli dziecko cierpi na tę chorobę napady suchego kaszlu będą zdarzały się najczęściej w nocy. Bardzo ważne jest by podczas snu głowa dziecka znajdowała się wyżej od tułowia – w tym celu można podłożyć pod głowę więcej poduszek.

By zmniejszyć uciążliwość suchego kaszlu warto pamiętać o nawilżaniu dróg oddechowych. Łagodzące działanie ma miód gryczany, który rozpuszczony można podawać dziecku wraz z mlekiem. Należy zadbać również o odpowiednie nawilżenie powietrza – suche powietrze może podrażniać gardło.

Dowiedz się więcej »Zamknij x

Kaszel mokry

Kaszel mokry, nazywany również kaszlem produktywnym (ze względu na towarzyszące mu odksztuszanie wydzieliny), występuje najczęściej w środkowej fazie infekcji, (91)zaraz po kaszlu suchym.

Kaszel mokry powodowany jest przez podrażnione receptory nerwowe umiejscowione w przełyku. Jego  głównym zadaniem jest oczyszczenie z wydzielin dróg oddechowych, dzięki czemu ułatwiona zostaje wymiana gazowa. W przeciwieństwie do kaszlu suchego, nie ma on gwałtownego i napadowego charakteru, a odkaszlnięcia odbywają się na żądanie chorego. Intensywność kaszlu mokrego nasila się przede wszystkim rano, gdy w drogach oddechowym zalega dużo wydzieliny.

Przyczyn kaszlu mokrego może być wiele, m.in. infekcje bakteryjne lub wirusowe płuc oraz oskrzeli, a także mukowiscydoza oraz alergia.

Zwalczanie mokrego kaszlu

Podczas kaszlu mokrego należy podawać leki wykrztuśne, które jednocześnie zmniejszają ilość zalegającej wydzieliny oraz rozrzedzają ją, ułatwiając jej odkrztuszanie. By zapewnić sobie spokojną i przespaną noc, lekarstw tego typu nie należy przyjmować przed snem.

Dowiedz się więcej »Zamknij x

Przewlekły kaszel

Jeżeli kaszel występuje nieprzerwanie przez ponad osiem tygodni, możemy stwierdzić że jest to rodzaj kaszlu przewlekłego.

Na ten typ kaszlu choruje do 12% całej populacji i dotyczy on zarówno mokrego (produktywnego), jak i suchego (nieproduktywnego) kaszlu. Przewlekły kaszel jest bardzo uciążliwą dolegliwością, która utrudnia normalne funkcjonowanie organizmu. Do jego najczęstszych przyczyn możemy zaliczyć astmę, alergię oraz refluks żołądkowo-przełykowy.

Diagnozując kaszel przewlekły najważniejsze jest ustalenie przyczyny jego występowania. Powszechnym czynnikiem powodującym ten typ kaszlu jest dym papierosowy. Nie jest on jednak jedynym czynnikiem sprzyjającym występowaniu przewlekłego kaszlu i z tego powodu bardzo ważna jest obserwacja własnego organizmu. Istotne jest ustalenie w jakich okolicznościach kaszel się nasila: w domu, w nocy, rano, na dworze, po wysiłku itp. Dalsze postępowanie medyczne związanie z leczeniem przewlekłego kaszlu uzależnione jest od powodów jego występowania. W większości przypadków udaje się ustalić jego przyczynę.

Często zdarza się również, że przewlekły kaszel jest tylko jednym z objawów występowania innej choroby w organizmie. (45) W tym przypadku niezbędna jest porada lekarska w celu podjęcia właściwego leczenia.

Dowiedz się więcej »Zamknij x

Przyczyny kaszlu w nocy

Kaszel w nocy jest bardzo niewygodną i uporczywą przypadłością. Utrudnia on sen oraz prawidłową regenerację organizmu. Dowiedz się, jakie są jego przyczyny oraz sposoby zwalczania.

Przyczyn nocnego kaszlu jest wiele, jednak do najbardziej znanych należy refluks żołądkowo-przełykowy. Ta przypadłość spowodowana jest cofaniem się z żołądka płynów, które odpowiadają za podrażnienia gardła. Przy tego typu kaszlu najważniejsze jest, by przed snem załagodzić wszelkie podrażnienia dróg oddechowych.

Jeśli przyczyną nocnego kaszlu jest refluks żołądkowo-przełykowy, warto pamiętać, by podczas snu głowa znajdowała się wyżej od reszty ciała. W tym celu można podłożyć pod głowę większą ilość poduszek, by znajdować się w pozycji półleżącej.

Również suche powietrze podrażnia gardło i może przyczyniać się do nocnych napadów kaszlu. Optymalny procent nawilżenia powietrza wynosi 40-50%.  Natomiast jeśli wilgotność powietrza będzie większa, może to sprzyjać rozwojowi roztoczy oraz pleśni, które mogą powodować nocny kaszel o podłożu alergicznym.

Alergenów, które mogą być odpowiedzialne za wywoływanie nocnego kaszlu, jest wiele. Do najczęściej spotykanych należą roztocza, pleśnie, pyłki roślin oraz futro zwierząt. By potwierdzić lub wykluczyć udział alergenów w nocnych napadach kaszlu, niezbędne jest skontaktowanie się z alergologiem oraz wykonanie odpowiednich testów.

U dzieci nocny kaszel jest bardzo często objawem zapalenia górnych dróg oddechowych. (36)W łagodzeniu kaszlu o takim podłożu prostym i sprawdzonym sposobem jest miód gryczany. Można dodać go do herbaty i podać dziecku przed snem.

Dowiedz się więcej »Zamknij x

Kaszel suchy

Suchy kaszel należy do najbardziej dokuczliwych typów kaszlu. Nazywany jest również kaszlem nieproduktywnym, ponieważ nie towarzyszy mu wykrztuszanie wydzieliny. Pojawia się najczęściej w początkowej fazie infekcji, bardzo często zmienia się po 2-3 dniach w kaszel mokry. Ma charakter napadowy i cechuje się krótkimi, męczącymi odkaszlnięciami.

Kaszel suchy może powodować ból w jamie brzusznej, klatce piersiowej oraz gardle. Czasami, gdy jego intensywność jest duża, prowadzi również do wymiotów.

Przyczyną kaszlu suchego, poza infekcją wirusową, jest najczęściej astma oskrzelowa, refluks żołądkowo-przełykowy, choroby śródmiąższowe płuc, a także ciało obce znajdujące się w układzie oddechowym.

Występowanie suchego kaszlu u dzieci może być spowodowane alergią, zanieczyszczeniem powietrza, dymem papierosowym, a także przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach (klimatyzacja wysusza powietrze).

Zwalczanie suchego kaszlu

Przy zwalczaniu kaszlu suchego należy podawać leki hamujące odruch kaszlu, przede wszystkim na noc, by organizm mógł się zregenerować . Warto również pamiętać o właściwym nawilżaniu błon śluzowych, przy czym pomocny okazać się może olejek tymiankowy. Zwiększa on wydzielanie śluzu w oskrzelach, co przyczynia się do złagodzenia podrażnień wywołanych suchym kaszlem.

Również odpowiednia wilgotność powietrza pomaga w kojeniu następstw suchego kaszlu.

Dowiedz się więcej »Zamknij x

Mokry kaszel u dziecka

Kaszel to bardzo częsty objaw chorobowy u dzieci. Zdrowe dziecko, nie cierpiące na infekcje górnych dróg oddechowych, może zakasłać od 1 do 34 razy na dobę. Co dzieje się, gdy dziecięcemu kaszlowi towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny?

Kaszel mokry jest związany z produkcją i odksztuszaniem wydzieliny (plwociny). To substancja, w skład której wchodzą: śluz, elementy wysięku zapalnego oraz fragmentów tkanek i resztek pochodzących z drzewa oskrzelowego. Kaszel to mechanizm, który ma na celu oczyszczenie dróg oddechowych. Stany kliniczne, którym towarzyszy ten rodzaj kaszlu, to między innymi: przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozstrzenia oskrzeli czy rozwijające się zapalenie płuc. W takim wypadku konieczna może okazać się wizyta u lekarza.

Z chwilą, gdy pojawia się kaszel z wydzieliną, jeśli nie istnieją ku temu przeciwwskazania, można podać dziecku syrop zawierający bromoheksynę – substancję działającą wykrztuśnie i upłynniającą wydzielinę dróg oddechowych (np. Flegamina dla dzieci o smaku truskawkowym).

Nie należy w takim wypadku stosować leków hamujących odruch kaszlu – może to doprowadzić do zalegania plwociny i braku oczyszczania dróg oddechowych, co z kolei może skutkować nasileniem objawów choroby.

W przypadku małych dzieci, podobnie jak przy suchym kaszlu, koniecznym zabiegiem chroniącym przed rozwojem zapalenia oskrzeli i płuc jest oklepywanie. Plecy dziecka należy oklepać kilka razy dziennie, opuszkami palców, najlepiej układając dziecko w pozycji leżącej. Nie da się zastąpić tego zabiegu, ponieważ odruch kaszlowy u małego dziecka nie jest wystarczająco efektywny.

Należy pamiętać, że każdy przypadek choroby jest indywidualny i gdy kaszel naszego dziecka – mokry czy suchy – zaczyna nas niepokoić, należy niezwłocznie udać się do lekarza, który postawi właściwą diagnozę i zaleci dalsze postępowanie.

Dowiedz się więcej »Zamknij x

Kaszel w ciąży

Ciąża to czas, kiedy stan Twojego organizmu staje się ważniejszy, niż kiedykolwiek. Rozwijające się w brzuchu dziecko reaguje tak czy inaczej na każdy twój ruch i na substancje, które zażywasz. Jak postępować, gdy w ciąży zaczyna męczyć Cię kaszel?

Czy kaszel może zaszkodzić mojemu dziecku?

Sam kaszel jako zjawisko i wstrząsy nim wywołane nie szkodzą dziecku. Mogą jednak zaszkodzić powodujące kaszel długotrwałe infekcje. Tego typu dolegliwości szczególnie niebezpieczne są w I trymestrze ciąży – wtedy kształtują się organy Twojego dziecka. Należy jednak pamiętać, że większość leków na kaszel nie nadaje się do stosowania podczas ciąży.

Jakie leki są zabronione? Przede wszystkim aspiryna – choć skuteczna, to zawarty w niej kwas acetylosalicylowy może spowodować przedwczesne zarośnięcie przewodu tętniczego u dziecka, rozrzedzić krew i spowodować silne krwawienie przy porodzie. Unikaj również leków zawierających ibuprofen – może on hamować czynność porodową i wywołać reakcje alergiczne. W III trymestrze może spowodować u płodu nawet problemy z sercem. Należy też wystrzegać się pastylek do ssania na ból gardła – nawet te oparte na naturalnych składnikach (tymianek i podbiał), choć mają działanie wykrztuśne, mogą zaszkodzić dziecku.

Jak wobec tego postąpić, gdy zacznie się kaszel?

Przede wszystkim nie należy go lekceważyć – szczególnie, gdy zaczyna się nasilać. Jeśli bowiem jego przyczyną jest zakażenie górnych dróg oddechowych, stwarza to duże niebezpieczeństwo dla rozwoju ciąży. Gdy zatem zauważysz u siebie objawy zapalenia gardła, płuc lub oskrzeli (prócz kaszlu m.in.: ból przy oddychaniu, katar, gorączka, zaczerwienienie gardła) – niezwłocznie udaj się do lekarza – przepisze bezpieczne dla rozwoju ciąży antybiotyki.

Nie zaszkodzi też picie herbaty z miodem (nie należy jednak przesadzać z ilością – w ostatnim trymestrze ciąży może to wywołać skurcze) i dbanie o odpowiednie ilości świeżego powietrza.

Dowiedz się więcej »Zamknij x

Inhalacje na kaszel

Wśród domowych sposobów na kaszel jednym z popularniejszych są różnego rodzaju inhalacje. Jak to jest w rzeczywistości? Czy inhalacje są skuteczne w leczeniu  kaszlu? Zobacz, co mówią na ten temat badania.

Już starożytni używali tymianku z dodatkiem miodu jako leku przeciwkaszlowego. Obecnie popularność tego rodzaju inhalacji rośnie – między innymi z powodu coraz większej odporności drobnoustrojów na antybiotyki. Czy naprawdę przynoszą one pożądany skutek?

Okazuje się, że ludowa medycyna nierzadko daje nam słuszne wskazówki. Wdychanie pary wymieszanej z olejkami eterycznymi  pochodzącymi od różnych roślin może mieć zbawienne działanie. Badania wykazują, że olejki są pomocne w leczeniu kaszlu wynikającego z zakażeń górnych dróg oddechowych. Szczególnie dobrze działa olejek tymiankowy – ma działanie wykrztuśne i pomaga leczyć uporczywe infekcje. Zwiększa wydzielanie śluzu w oskrzelach, ułatwia jego odkrztuszanie oraz łagodzi kaszel. Wykazano jego udokumentowane działanie hamujące wzrost niektórych szczepów bakterii w warunkach in vitro.

Podobnie działa olejek lebiodkowy i olejek cząbrowy. Również olejek lawendowy jest silnym antyseptykiem. Stosuje się go w chorobach zakaźnych jamy ustnej, gardła, górnych dróg oddechowych i płuc, a także w dermatologii do leczenia trudno gojących się ran, owrzodzeń i oparzeń. Badania kliniczne dowodzą, że wymienione wyżej eteryczne olejki hamują wzrost niektórych szczepów bakterii powodujących zakażenia górnych dróg oddechowych. Co więcej – w niektórych badaniach okazały się w zwalczaniu tych drobnoustrojów bardziej skuteczne, niż antybiotyki. Nie oznacza to oczywiście, że inhalacje wystarczą – są różne rodzaje kaszlu, różne jego przyczyny i zawsze najrozsądniej jest zasięgnąć porady lekarskiej.

Dowiedz się więcej »Zamknij x
Kup teraz

jest super na suchy kaszel

skutecznie zmniejsza częstotliwość
i nasilenie suchego kaszlu

Dowiedz się więcej »

SUPREMIN 4 mg/5 ml, syrop Skład jakościowy i ilościowy: 5 ml (1 łyżeczka) syropu zawiera 4 mg cytrynianu butamiratu. Wskazania do stosowania: Supremin jest lekiem przeciwkaszlowym, wskazanym do stosowania w ostrym, suchym kaszlu. Przeciwwskazania: w przypadku nadwrażliwości na butamirat lub na którąkolwiek substancję pomocniczą oraz u pacjentów z fenyloketonurią. Podmiot odpowiedzialny: Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o., ul. E. Plater 53, 00-113 Warszawa, Polska. Informacji udziela: Teva Pharmaceuticals Polska Sp.z o.o., ul Domaniewska 49, 02-672 Warszawa, tel: +48 22 345 93 00, fax: +48 22 345 93 01, www.teva.pl PO/FLG/13/0025A

Kup teraz

kaszel minIe po flegaminie

Lek Polecany w ostrych
i przewlekłych chorobach dróg oddechowych.

Dowiedz się więcej »

Flegamina o smaku miętowym bez cukru Skład jakościowy i ilościowy: 5 ml syropu Flegaminy o smaku miętowym zawiera 4 mg bromoheksyny chlorowodorku (Bromhexini hydrochloridum). Wskazania do stosowania: Ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych przebiegające z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu. Przeciwwskazania: Nie stosować u pacjentów z nadwrażliwością na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, u dzieci w wieku poniżej 7 lat, ze względu na zawartość alkoholu. Podmiot odpowiedzialny: Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o., ul. Emilii Plater 53, 00-113 Warszawa; Informacji udziela: Teva Pharmaceuticals Polska Sp.z o.o., ul Domaniewska 49, 02-672 Warszawa, tel: +48 22 345 93 00, fax: +48 22 345 93 01, www.teva.pl. PO/FLG/13/0025A