Inhalacje na kaszel

Wśród domowych sposobów na kaszel jednym z popularniejszych są różnego rodzaju inhalacje. Jak to jest w rzeczywistości? Czy inhalacje są skuteczne w leczeniu  kaszlu? Zobacz, co mówią na ten temat badania.

Już starożytni używali tymianku z dodatkiem miodu jako leku przeciwkaszlowego. Obecnie popularność tego rodzaju inhalacji rośnie – między innymi z powodu coraz większej odporności drobnoustrojów na antybiotyki. Czy naprawdę przynoszą one pożądany skutek?

Okazuje się, że ludowa medycyna nierzadko daje nam słuszne wskazówki. Wdychanie pary wymieszanej z olejkami eterycznymi  pochodzącymi od różnych roślin może mieć zbawienne działanie. Badania wykazują, że olejki są pomocne w leczeniu kaszlu wynikającego z zakażeń górnych dróg oddechowych. Szczególnie dobrze działa olejek tymiankowy – ma działanie wykrztuśne i pomaga leczyć uporczywe infekcje. Zwiększa wydzielanie śluzu w oskrzelach, ułatwia jego odkrztuszanie oraz łagodzi kaszel. Wykazano jego udokumentowane działanie hamujące wzrost niektórych szczepów bakterii w warunkach in vitro.

Podobnie działa olejek lebiodkowy i olejek cząbrowy. Również olejek lawendowy jest silnym antyseptykiem. Stosuje się go w chorobach zakaźnych jamy ustnej, gardła, górnych dróg oddechowych i płuc, a także w dermatologii do leczenia trudno gojących się ran, owrzodzeń i oparzeń. Badania kliniczne dowodzą, że wymienione wyżej eteryczne olejki hamują wzrost niektórych szczepów bakterii powodujących zakażenia górnych dróg oddechowych. Co więcej – w niektórych badaniach okazały się w zwalczaniu tych drobnoustrojów bardziej skuteczne, niż antybiotyki. Nie oznacza to oczywiście, że inhalacje wystarczą – są różne rodzaje kaszlu, różne jego przyczyny i zawsze najrozsądniej jest zasięgnąć porady lekarskiej.

https://portal.abczdrowie.pl/skuteczne-domowe-metody-na-kaszel data dostępu 8.11.2018

Kup teraz

Zwalczaj kaszel, działaj na przyczynę*

Lek Polecany w ostrych
i przewlekłych chorobach dróg oddechowych.

Dowiedz się więcej »

Flegamina o smaku miętowym * Charakterystyka produktu leczniczego Flegamina; Infekcje dróg oddechowych obserwowane w praktyce klinicznej są najczęściej wywołane przez takie patogeny jak wirusy lub bakterie. Zmiana morfologii śluzu prowadzi do zmiany konsystencji na lepką i gęstą, która wiąże bakterie i wirusy i jest miejscem ich rozwoju. Car H. Śluz, rzęski, surfaktant – rola i regulacja w infekcjach dróg oddechowych w praktyce pediatrycznej. Klinika Pediatryczna 2015;23(2). Purushothama VD, Chien L. Chapter 93 Infections of the Respiratory System. Medical Microbiology, 4th edition. Galveston (TX): University of Texas Medical Branch at Galveston; 1996.
Skład jakościowy i ilościowy: 5 ml syropu Flegaminy o smaku miętowym zawiera 4 mg bromoheksyny chlorowodorku (Bromhexini hydrochloridum). Wskazania do stosowania: Ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych przebiegające z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na bromoheksynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u dzieci poniżej 7 lat, gdyż preparat zawiera alkohol. Podmiot odpowiedzialny: Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o., ul. Emilii Plater 53, 00-113 Warszawa; Informacji udziela: Teva Pharmaceuticals Polska Sp.z o.o., ul. Osmańska 12, 02-823 Warszawa, tel: +48 22 345 93 00, fax: +48 22 345 93 01, www.teva.pl.

Kup teraz

Odpowiedzialny sposób na kaszel

zwalcza suchy kaszel

Dowiedz się więcej »

SUPREMIN 4 mg/5 ml, syrop Skład jakościowy i ilościowy: 5 ml (1 łyżeczka) syropu zawiera 4 mg cytrynianu butamiratu. Wskazania do stosowania: Supremin jest lekiem przeciwkaszlowym, wskazanym do stosowania w ostrym, suchym kaszlu. Przeciwwskazania: w przypadku nadwrażliwości na butamirat lub na którąkolwiek substancję pomocniczą oraz u pacjentów z fenyloketonurią. Podmiot odpowiedzialny: Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o., ul. E. Plater 53, 00-113 Warszawa, Polska. Informacji udziela: Teva Pharmaceuticals Polska Sp.z o.o., ul Domaniewska 49, 02-672 Warszawa, tel: +48 22 345 93 00, fax: +48 22 345 93 01, www.teva.pl