Kaszel w ciąży

Ciąża to czas, kiedy stan Twojego organizmu staje się ważniejszy, niż kiedykolwiek. Rozwijające się w brzuchu dziecko reaguje tak czy inaczej na każdy twój ruch i na substancje, które zażywasz. Jak postępować, gdy w ciąży zaczyna męczyć Cię kaszel?

Czy kaszel może zaszkodzić mojemu dziecku?

Sam kaszel jako zjawisko i wstrząsy nim wywołane nie szkodzą dziecku. Mogą jednak zaszkodzić powodujące kaszel długotrwałe infekcje. Tego typu dolegliwości szczególnie niebezpieczne są w I trymestrze ciąży – wtedy kształtują się organy Twojego dziecka. Należy jednak pamiętać, że większość leków na kaszel nie nadaje się do stosowania podczas ciąży.

Jakie leki są zabronione? Przede wszystkim aspiryna – zawarty w niej kwas acetylosalicylowy może spowodować przedwczesne zarośnięcie przewodu tętniczego u dziecka, rozrzedzić krew i spowodować silne krwawienie przy porodzie. Unikaj również leków zawierających ibuprofen – może on hamować czynność porodową i wywołać reakcje alergiczne. W III trymestrze może spowodować u płodu nawet problemy z sercem. Należy też wystrzegać się pastylek do ssania na ból gardła – nawet te oparte na naturalnych składnikach (tymianek i podbiał), choć mają działanie wykrztuśne, mogą zaszkodzić dziecku.

Jak wobec tego postąpić, gdy zacznie się kaszel?

Przede wszystkim nie należy go lekceważyć – szczególnie, gdy zaczyna się nasilać. Jeśli bowiem jego przyczyną jest zakażenie górnych dróg oddechowych, stwarza to duże niebezpieczeństwo dla rozwoju ciąży. Gdy zatem zauważysz u siebie objawy zapalenia gardła, płuc lub oskrzeli (prócz kaszlu m.in.: ból przy oddychaniu, katar, gorączka, zaczerwienienie gardła) – niezwłocznie udaj się do lekarza – przepisze bezpieczne dla rozwoju ciąży antybiotyki.

Nie zaszkodzi też picie herbaty z miodem (nie należy jednak przesadzać z ilością – w ostatnim trymestrze ciąży może to wywołać skurcze) i dbanie o odpowiednie ilości świeżego powietrza.

Jonczak L.; Uporczywy kaszel u kobiety w ciąży; Medycyna po Dyplomie; 2016; 6

Kup teraz

Zwalczaj kaszel, działaj na przyczynę*

Lek Polecany w ostrych
i przewlekłych chorobach dróg oddechowych.

Dowiedz się więcej »

Flegamina o smaku miętowym * Charakterystyka produktu leczniczego Flegamina; Infekcje dróg oddechowych obserwowane w praktyce klinicznej są najczęściej wywołane przez takie patogeny jak wirusy lub bakterie. Zmiana morfologii śluzu prowadzi do zmiany konsystencji na lepką i gęstą, która wiąże bakterie i wirusy i jest miejscem ich rozwoju. Car H. Śluz, rzęski, surfaktant – rola i regulacja w infekcjach dróg oddechowych w praktyce pediatrycznej. Klinika Pediatryczna 2015;23(2). Purushothama VD, Chien L. Chapter 93 Infections of the Respiratory System. Medical Microbiology, 4th edition. Galveston (TX): University of Texas Medical Branch at Galveston; 1996.
Skład jakościowy i ilościowy: 5 ml syropu Flegaminy o smaku miętowym zawiera 4 mg bromoheksyny chlorowodorku (Bromhexini hydrochloridum). Wskazania do stosowania: Ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych przebiegające z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na bromoheksynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u dzieci poniżej 7 lat, gdyż preparat zawiera alkohol. Podmiot odpowiedzialny: Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o., ul. Emilii Plater 53, 00-113 Warszawa; Informacji udziela: Teva Pharmaceuticals Polska Sp.z o.o., ul. Osmańska 12, 02-823 Warszawa, tel: +48 22 345 93 00, fax: +48 22 345 93 01, www.teva.pl.

Kup teraz

Odpowiedzialny sposób na kaszel

zwalcza suchy kaszel

Dowiedz się więcej »

SUPREMIN 4 mg/5 ml, syrop Skład jakościowy i ilościowy: 5 ml (1 łyżeczka) syropu zawiera 4 mg cytrynianu butamiratu. Wskazania do stosowania: Supremin jest lekiem przeciwkaszlowym, wskazanym do stosowania w ostrym, suchym kaszlu. Przeciwwskazania: w przypadku nadwrażliwości na butamirat lub na którąkolwiek substancję pomocniczą oraz u pacjentów z fenyloketonurią. Podmiot odpowiedzialny: Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o., ul. E. Plater 53, 00-113 Warszawa, Polska. Informacji udziela: Teva Pharmaceuticals Polska Sp.z o.o., ul Domaniewska 49, 02-672 Warszawa, tel: +48 22 345 93 00, fax: +48 22 345 93 01, www.teva.pl