Mokry kaszel u dziecka

Kaszel to bardzo częsty objaw chorobowy u dzieci. Zdrowe dziecko, nie cierpiące na infekcje górnych dróg oddechowych, może zakasłać od 1 do 34 razy na dobę. Co dzieje się, gdy dziecięcemu kaszlowi towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny?

Kaszel mokry jest związany z produkcją i odksztuszaniem wydzieliny (plwociny). To substancja, w skład której wchodzą: śluz, elementy wysięku zapalnego oraz fragmentów tkanek i resztek pochodzących z drzewa oskrzelowego. Kaszel to mechanizm, który ma na celu oczyszczenie dróg oddechowych. Stany kliniczne, którym towarzyszy ten rodzaj kaszlu, to między innymi: przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozstrzenia oskrzeli czy rozwijające się zapalenie płuc. W takim wypadku konieczna może okazać się wizyta u lekarza.

Z chwilą, gdy pojawia się kaszel z wydzieliną, jeśli nie istnieją ku temu przeciwwskazania, można podać dziecku syrop zawierający bromoheksynę – substancję działającą wykrztuśnie i upłynniającą wydzielinę dróg oddechowych (np. Flegamina Junior dla dzieci o smaku truskawkowym).

Nie należy w takim wypadku stosować leków hamujących odruch kaszlu – może to doprowadzić do zalegania plwociny i braku oczyszczania dróg oddechowych, co z kolei może skutkować nasileniem objawów choroby.

W przypadku małych dzieci, podobnie jak przy suchym kaszlu, koniecznym zabiegiem chroniącym przed rozwojem zapalenia oskrzeli i płuc jest oklepywanie. Plecy dziecka należy oklepać kilka razy dziennie, opuszkami palców, najlepiej układając dziecko w pozycji leżącej. Nie da się zastąpić tego zabiegu, ponieważ odruch kaszlowy u małego dziecka nie jest wystarczająco efektywny.

Należy pamiętać, że każdy przypadek choroby jest indywidualny i gdy kaszel naszego dziecka – mokry czy suchy – zaczyna nas niepokoić, należy niezwłocznie udać się do lekarza, który postawi właściwą diagnozę i zaleci dalsze postępowanie.

Jung A., Maślany A.; Przewlekły kaszel u dzieci – problem diagnostyczny i terapeutyczny; Pediatria i Medycyna Rodzinna; 2012, Vol 8 Numer 2, p. 97-100

Kup teraz

Zwalczaj kaszel, działaj na przyczynę*

Lek Polecany w ostrych
i przewlekłych chorobach dróg oddechowych.

Dowiedz się więcej »

Flegamina o smaku miętowym * Charakterystyka produktu leczniczego Flegamina; Infekcje dróg oddechowych obserwowane w praktyce klinicznej są najczęściej wywołane przez takie patogeny jak wirusy lub bakterie. Zmiana morfologii śluzu prowadzi do zmiany konsystencji na lepką i gęstą, która wiąże bakterie i wirusy i jest miejscem ich rozwoju. Car H. Śluz, rzęski, surfaktant – rola i regulacja w infekcjach dróg oddechowych w praktyce pediatrycznej. Klinika Pediatryczna 2015;23(2). Purushothama VD, Chien L. Chapter 93 Infections of the Respiratory System. Medical Microbiology, 4th edition. Galveston (TX): University of Texas Medical Branch at Galveston; 1996.
Skład jakościowy i ilościowy: 5 ml syropu Flegaminy o smaku miętowym zawiera 4 mg bromoheksyny chlorowodorku (Bromhexini hydrochloridum). Wskazania do stosowania: Ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych przebiegające z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na bromoheksynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u dzieci poniżej 7 lat, gdyż preparat zawiera alkohol. Podmiot odpowiedzialny: Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o., ul. Emilii Plater 53, 00-113 Warszawa; Informacji udziela: Teva Pharmaceuticals Polska Sp.z o.o., ul. Osmańska 12, 02-823 Warszawa, tel: +48 22 345 93 00, fax: +48 22 345 93 01, www.teva.pl.

Kup teraz

Odpowiedzialny sposób na kaszel

zwalcza suchy kaszel

Dowiedz się więcej »

SUPREMIN 4 mg/5 ml, syrop Skład jakościowy i ilościowy: 5 ml (1 łyżeczka) syropu zawiera 4 mg cytrynianu butamiratu. Wskazania do stosowania: Supremin jest lekiem przeciwkaszlowym, wskazanym do stosowania w ostrym, suchym kaszlu. Przeciwwskazania: w przypadku nadwrażliwości na butamirat lub na którąkolwiek substancję pomocniczą oraz u pacjentów z fenyloketonurią. Podmiot odpowiedzialny: Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o., ul. E. Plater 53, 00-113 Warszawa, Polska. Informacji udziela: Teva Pharmaceuticals Polska Sp.z o.o., ul Domaniewska 49, 02-672 Warszawa, tel: +48 22 345 93 00, fax: +48 22 345 93 01, www.teva.pl